2. Krok drugi - wybór typu pod³ogi
Wybrali¶my ju¿ kolor naszej pod³ogi czeka nas kolejna decyzja - typ pod³ogi.
Pod³ogi masywne czy warstwowe?
Pod³ogi masywne
to nic innego jak pod³ogi wystrugane z litych desek. Sposób uk³adania na legarach lub tzw. ¶lepej posadzce wymóg³ technologiczn± grubo¶æ 22 i wiêcej mm. Taki parkiet przybijany by³ gwo¼dziami do legarów. Dla jednych romantyczne wspomnienia dla innych przekleñstwo skrzypi±cych desek, ten sposób uk³adania stosowany jest dzisiaj przede wszystkim przy pod³ogach w halach sportowych, u prywatnych inwestorów rzadko, dzisiaj nasta³a era klejenia parkietów do posadzki. A co za tym idzie przeró¿ne grubo¶ci 22, 19,17,16,15,14,11,10,8. Do pod³o¿a mo¿emy przykleiæ praktycznie wszystko, musimy pamiêtaæ o tym, aby przy przej¶ciach i ³±czeniach z kamieniem lub p³ytkami nie wyst±pi³y zbyt du¿e ró¿nice wysoko¶ci, bo s± one uci±¿liwe i niepraktyczne.
Grubo¶æ parkietu ma wp³yw na tzw. warstw± u¿ytkow±, czyli po prostu tê czê¶æ parkietu, któr± mo¿emy szlifowaæ i odnawiaæ. Przy parkiecie 22mm warstwa u¿ytkowa wynosi oko³o 11mm ale przy parkiecie 16 mm oko³o 7 mm. Przy odnawianiu parkietu zbierana warstwa to nieca³y mm czyli wychodzi na to, ¿e parkiet 22mm mo¿emy szlifowaæ przynajmniej 11 razy. Odnawianie parkietu przeprowadzane jest ¶rednio raz na 10 lat , wiêc parkiet 22mm powinien nam s³u¿yæ ponad 100 lat! Powinien, ale jest pewne ALE - je¶li kto¶ raz zrobi odnawianie parkietu to prawdopobnie nie zdecyduje siê ju¿ na to nigdy wiêcej, prêdzej wymieni parkiet na nowy!
Parkiety warstwowe
Rosn±ce zapotrzebowanie na parkiet, malej±ce zasoby drewna, zwiêkszaj±ce siê tempo ¿ycia, zmian technologicznych, rozwój nowych sposobów ogrzewania jak ogrzewanie pod³ogowe spowodowa³ pojawienie siê na rynku pod³óg warstwowych. Pod³ogi warstwowe wystêpuj± jako tzw. pod³ogi 2-warstwowe przeznaczone do klejenia do pod³o¿a i pod³ogi 3-warstwowe przeznaczone przewa¿nie do klejenia ze sob± w tzw. pod³ogê p³ywaj±c± nie po³±czone z pod³o¿em chocia¿ oczywi¶cie jest to mo¿liwe. Pod³ogi warstwowe s± przewa¿nie wykoñczone lakierem lub olejem, nie wymagaj± szlifowania tylko po³o¿yæ i mieszkaæ!
Twardo¶æ ró¿nych gatunków drewna
Drewno od najbardziej miêkkiego do najtwardszego:
sosna, ¶wierk, olcha, brzoza, klon europejski, orzech amerykañski, teak, iroko, wi¶nia, jesion, d±b, d±b czerwony, buk, merbau, eukaliptus, jarrah, mutenye, klon twardy, grab, doussie, kempas, jatoba, sucupira.
Podatno¶æ drewna na kurczliwo¶æ
Zmiany wymiarów - od najwiêkszych do najmniejszych:
grab, kempas, buk, klon twardy, jesion, sucupira, ¶wierk, sosna, olcha, brzoza, wi¶nia, d±b, akacja, iroko, jatoba, ipe, czere¶nia, orzech, doussie, teak, merbau.