Porady
Jest wiele materia³ów pod³ogowych, jednak ¿aden z nich nie wnosi do domu takiego ciep³a i naturalno¶ci jak drewno. Dlatego cieszy siê ono od wielu lat nies³abn±cym powodzeniem. Kto chce mieæ naturaln±, mi³± w dotyku pod³ogê, po której z przyjemno¶ci± chodzi siê boso, wybiera parkiet.
:: Pod³oga drewniana - ale z jakiego drewna ?
Aby dokonaæ tego wyboru, trzeba zdecydowaæ o gatunku i klasie drewna (czyli, jak mówi± specjali¶ci, o wzorzysto¶ci wynikaj±cej z barwy, uk³adu s³ojów i ich struktury). Gatunek i klasa drewna wp³ywaj± na jako¶æ pod³ogi - jej wytrzyma³o¶æ, trwa³o¶æ i wygl±d. Wybieraj±c drewno, nale¿y uwzglêdniæ nie tylko to, czy nam siê podoba; wa¿ne jest te¿ przeznaczenie pomieszczenia. Pod³ogi w holu, kuchni lub pokojach dla dzieci wycieraj± siê znacznie szybciej ni¿ na przyk³ad w pokoju go¶cinnym czy gabinecie. Do niektórych pomieszczeñ trzeba zatem wybieraæ materia³ o lepszych cechach wytrzyma³o¶ciowych - twardszy, mniej ¶cieralny. W sypialniach i innych pomieszczeniach, do których raczej nie wchodzi siê w butach, mo¿na stosowaæ wszystkie rodzaje drewna, zarówno te miêkkie: sosnê, ¶wierk czy brzozê, jak i twardsze: buk, jawor, klon, d±b, jesion czy gatunki egzotyczne (patrz ramka). Salon, hol, korytarze i kuchnia wymagaj± zastosowania twardszego drewna oraz odpowiedniego sposobu zabezpieczenia pod³ogi: odpornego na ¶cieranie lakieru, oleju czy wosku.
Wybieraj±c klasê drewna, nie mo¿na zapomnieæ, ¿e drewno jest dzie³em natury - najbardziej oryginalnego twórcy. Wybór najwy¿szej klasy drewna, czyli deszczu³ek najlepszej jako¶ci, ale jednakowych, mo¿e pozbawiæ pod³ogê wyrazisto¶ci i naturalnego wygl±du.
:: Parkiet czy nie parkiet?
W ostatnich latach pojawi³o siê wiele nowych technologii wykañczania pod³óg drewnem i materia³ami drewnopochodnymi. Hitem sta³y siê panele laminowane wykonane z materia³ów imituj±cych drewno, czêsto nies³usznie nazywane parkietem. Rozmaito¶æ ofert powoduje trudno¶ci z wyborem, zw³aszcza ¿e materia³y czêsto nie odpowiadaj± ich nazwom. Jako parkiet sprzedaje siê wyroby, które tylko z daleka go przypominaj±. Nie dajmy siê zwie¶æ.
Uwaga: parkiet to posadzka z deszczu³ek z litego drewna lub z p³yt, zazwyczaj kwadratowych, z naklejonymi deszczu³kami ró¿nych odmian drewna, które tworz± czasem barwne mozaiki. T± nazw± mo¿e byæ te¿ okre¶lana posadzka wykonana z elementów klejonych warstwowo z drewna lub z materia³ów drewnopochodnych (i wygl±daj±ca jak parkiet), ale tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa drewna jest wystarczaj±co gruba, by umo¿liwiaæ jej odnawianie przez wielokrotne cyklinowanie.
Tradycyjne posadzki drewniane oprócz u³o¿enia wymagaj± obróbki i zabezpieczenia powierzchni - w ten sposób wykañcza siê nie tylko najlepiej u nas znany parkiet z deszczu³ek u³o¿onych w jode³kê oraz pod³ogi z desek, ale tak¿e parkiety lamelowe i mozaiki parkietowe.
Kto¶, dla kogo wa¿ny jest czas, mo¿e wybraæ produkty z wykoñczon± powierzchni±, wymagaj±ce jedynie u³o¿enia, czyli parkiety gotowe. Pod³ogi warstwowe z kilkakrotnie lakierowan± drewnian± warstw± wierzchni± s± dzi¶ bardzo popularne, poniewa¿ ³±cz± w sobie nowoczesn± technologiê z urokiem naturalnego materia³u. Konstrukcja warstwowa ogranicza bowiem ruchy drewna towarzysz±ce wahaniom wilgotno¶ci i temperatury w pomieszczeniach, a przez to eliminuje ich efekty, czyli szpary. Pod³oga jest stabilna i odporna na zmiany.
:: Rodzaje parkietu
Parkiet Tradycyjny
Sk³ada siê z drewnianych deszczu³ek, zwanych potocznie klepkami, które maj± pióra i wpusty s³u¿±ce do ich ³±czenia. Deszczu³ki maj± d³ugo¶æ od 250 mm do 500 mm, szeroko¶æ od 50 mm do 70 mm i grubo¶æ: 22, 19 i 16 mm; 450 x 70 x 16 oznacza element parkietu o d³ugo¶ci 45 cm, szeroko¶ci 7 cm i grubo¶ci 16 mm. Parkiet tradycyjny charakteryzuje siê dobr± izolacyjno¶ci± ciepln± i akustyczn± oraz uniwersalno¶ci± zastosowania. Mo¿na go uk³adaæ na ka¿dym pod³o¿u, komponuj±c z deszczu³ek ró¿ne wzory, a dziêki du¿ej grubo¶ci warstwy u¿ytkowej (9-11 mm do pióra/wpustu) tak¿e wielokrotnie odnawiaæ.
Parkiety tradycyjne wytwarzane s± w Polsce g³ównie z dêbu, buku, jesionu i jawora. Bardzo ciekawe pod wzglêdem barwy i us³ojenia (wzorzysto¶ci) s± gatunki mniej u nas popularne: d±b czerwony, wi±z, czere¶nia czy akacja. Coraz czê¶ciej spotyka siê tak¿e parkiety z drewna egzotycznego, takiego jak: mutenye, jatoba, doussie, badi, kempas, merbau, teak, ipe, curupayra czy sucupira. S± to parkiety bardzo twarde, o interesuj±cych barwach i uk³adzie s³ojów, ale najczê¶ciej o wiêkszych rozmiarach elementów: d³ugo¶ci od 40 do 200 cm, szeroko¶ci od 7 do 14 cm i grubo¶ci od 15 do 22 mm.
Na cenê parkietu wp³ywaj±: wielko¶æ elementów (wiêksze deszczu³ki s± zawsze dro¿sze), stopieñ przesortowania, czyli klasa wzorzysto¶ci (wy¿sza klasa - wy¿sza cena), oraz gatunek drewna.
Parkiet Lamelowy
Z³o¿ony jest z elementów wykonanych z litego drewna, ale bez pióra i wpustu. Deszczu³ki najczê¶ciej maj± grubo¶æ 10 lub 14 mm i pozosta³e wymiary w mm: 300 x 60 x 10, 250 x 50 x 10 lub 420 x 70 x 14, 350 x 70 x 14, 280 x 70 x 14 oraz 400 x 50 x 14. Mocuje siê je do pod³o¿a na klej.
Mozaiki parkietowe
S± to elementy drewniane ³±czone w tafle przyklejone do p³yty lub siatki, z którymi mocuje siê je do pod³o¿a. £±czna grubo¶æ tafli wynosi najczê¶ciej 10 lub 14 mm. Najbardziej znane s± zwyk³e mozaiki, w których tafle maj± naprzemiennie u³o¿one niewielkie elementy z tego samego drewna, jednak na zamówienie wykonuje siê równie¿ ozdobne pod³ogi z tafli o skomplikowanych wzorach. Dziêki intarsjom, czyli wstawkom z ró¿nych gatunków drewna, mo¿na uzyskiwaæ dekoracyjne wielobarwne kompozycje. Takie mozaiki maj± bardzo ró¿ne wymiary, poniewa¿ wykonywane s± na specjalne zamówienie i zawsze wed³ug projektu.
Parkiety gotowy / dwu- lub trójwarstwowy
Dwuwarstwowy
S± to elementy o wymiarach podobnych do tradycyjnego parkietu (420 x 70 x 11, 490 x 70 x 14 mm), ale o konstrukcji dwuwarstwowej i polakierowanej powierzchni. Wierzchnia warstwa jest z drewna grubo¶ci 3-7 mm, a stabilizuj±ca - najczê¶ciej z dêbu, buku lub sosny, grubo¶ci 6-10 mm. Takie klepki ³±czy siê na pióro i wpust oraz uk³ada podobnie jak zwyk³y parkiet. Nie trzeba ich cyklinowaæ i wykañczaæ.
Trójwarstwowy
Sk³ada siê z trzech warstw: wierzchniej -dekoracyjnej, no¶nej i stabilizuj±cej. Warstwy spodnie mog± byæ z drewna lub z materia³ów drewnopochodnych, na wierzchni± stosuje siê tylko drewno ró¿nych gatunków: od najbardziej znanych - d±b, buk, jesion, brzoza, klon czy czere¶nia, a¿ do egzotycznych - doussie, merbau, jatoba czy teak. Powierzchnia drewna jest kilkakrotnie lakierowana lub olejowana, a kolejne warstwy lakieru utwardzane s± promieniami ultrafioletowymi.
Grubo¶æ parkietu wynosi 14-25 mm, a warstwy u¿ytkowej (dekoracyjnej) - najczê¶ciej od 4 do 6 mm. Pojedyncze elementy (nazywane panelami) s± znacznie wiêksze ni¿ tradycyjne deszczu³ki - maj± szeroko¶æ od 14 do 20 cm i d³ugo¶æ od 120 do 240 cm. Typowy dla parkietu wygl±d uzyskuje siê dziêki temu, ¿e w wierzchniej warstwie drewna znajduj± siê pasma imituj±ce tradycyjny uk³ad deszczu³ek. Produkowane s± panele z dwoma lub trzema pasmami elementów (przypominaj±cymi klepki) u³o¿onymi w ró¿ne wzory.
Najbardziej popularne s± panele z wzorem okrêtowym - trzy elementy ró¿nej d³ugo¶ci u³o¿one nieregularnie wzglêdem siebie, co na¶laduje wygl±d pok³adów na jachtach ¿aglowych.
Je¶li na powierzchni dekoracyjnej warstwy wierzchniej panelu nie wystêpuj± ¿adne podzia³y, pod³oga przypomina swoim wygl±dem raczej deski ni¿ parkiet, ale przyjê³a siê nazwa - deski parkietowe.
Uwaga! Porównuj±c ceny parkietów gotowych i tradycyjnego, trzeba pamiêtaæ, ¿e monta¿ tych pierwszych jest tañszy.
:: Uk³adanie parkietu

Pod³ogi drewniane mo¿na uk³adaæ dopiero wtedy, gdy na budowie zakoñczono wszystkie mokre prace, a ¶ciany, stropy, tynki i wylewki s± zupe³nie suche. Powinna byæ po³o¿ona glazura i terakota, pomalowane pierwszy raz ¶ciany. Wszystko po to, aby za wcze¶nie przywieziony i u³o¿ony parkiet nie wch³on±³ wilgoci (powinien mieæ oko³o 9 proc. wilgotno¶ci, a wtedy ch³onie wilgoæ z powietrza jak g±bka). W tradycyjnie murowanym domu naprawdê nie warto siê spieszyæ z uk³adaniem parkietu. Budynek musi byæ suchy i ogrzany, inaczej ³atwo zmarnowaæ materia³ i pieni±dze.
U³o¿enie parkietu tradycyjnego polega na po³±czeniu poszczególnych deszczu³ek i przyklejeniu ich do pod³o¿a. Przed cyklinowaniem i wykoñczeniem powierzchni trzeba odczekaæ, aby klepki dopasowa³y siê do warunków panuj±cych w pomieszczeniu (powinna byæ zachowana równowaga wilgotno¶ciowa miêdzy drewnem, podk³adem i powietrzem). Niektórzy wykonawcy przestrzegaj± ¿elaznej zasady, ¿e szlifowanie parkietu mo¿na zaczynaæ dopiero po 14 dniach od zakoñczenia klejenia.
Parkiety dwuwarstwowe uk³ada siê tak samo jak tradycyjne. Trójwarstwowe mo¿na uk³adaæ jako tak zwan± pod³ogê p³ywaj±c±, tzn. doklejaj±c kolejne elementy do poprzednich (klej±c i dociskaj±c pióra i wpusty), a¿ do powstania zespolonej p³yty. Istnieje tak¿e mo¿liwo¶æ klejenia elementów do pod³o¿a - tak samo jak w tradycyjnym parkiecie.
Na równym, p³askim i stabilnym pod³o¿u monta¿ parkietu nie powinien sprawiaæ ¿adnej trudno¶ci. Gdy pod³o¿e jest nierówne, trzeba u³o¿yæ pod parkiet specjaln± masê wyrównuj±c±.
Je¶li pod³oga znajduje siê bezpo¶rednio na gruncie lub nad nieogrzewanym gara¿em albo pralni±, mog± wyst±piæ problemy. W takiej pod³odze powinna byæ izolacja przeciwwilgociowa, która oddzieli parkiet od pod³o¿a.
Kiedy posadzka ma byæ u³o¿ona nad ogrzewaniem pod³ogowym, warto pamiêtaæ, ¿e temperatura powierzchni parkietu powinna byæ wyrównana i w ¿adnym miejscu nie mo¿e przekraczaæ 27 st. C. W pomieszczeniach z ogrzewaniem pod³ogowym nie stosuje siê pod³óg z drewna o znacznej kurczliwo¶ci na skutek zmian temperatury i wilgotno¶ci, na przyk³ad z twardego klonu lub buku (patrz ramka). Do takich pomieszczeñ nadaj± siê wy³±cznie parkiety gotowe.
:: Jak unikn±æ b³êdów?
Dobrze wysuszony parkiet (wilgotno¶æ 8-10 proc.) u³o¿ony w pomieszczeniu o sta³ej wilgotno¶ci wzglêdnej powietrza (oko³o 60 proc.) nie podlega ¿adnym zmianom. Jednak wilgotno¶æ powietrza w domu zmienia siê wraz z porami roku - latem w deszczowe dni jest wiêksza (ok. 75 proc.), zim± w ogrzewanym pomieszczeniu spada - nawet do 35 proc. Trzeba braæ to pod uwagê, wybieraj±c rodzaj parkietu. Je¶li kto¶ nie mo¿e pogodziæ siê z my¶l± o szparach w pod³odze, powinien po³o¿yæ parkiet trójwarstwowy z drewna o najmniejszej podatno¶ci na kurczliwo¶æ.
Wybieraj±c parkiet, trzeba tak¿e wiedzieæ, ¿e niektóre jego rodzaje mog± sprawiaæ powa¿niejsze problemy ni¿ szpary. Wiêksze deszczu³ki, w których stosunek szeroko¶ci do grubo¶ci jest wiêkszy ni¿ 4:1 (zdarzaj± siê i takie o stosunku 8:1), mog± siê odkszta³caæ. Znacznie czê¶ciej dochodzi do odkszta³ceñ wklês³ych, kiedy krawêdzie klepek podnosz± siê w stosunku do p³aszczyzny pod³ogi, ni¿ wypuk³ych, to znaczy wybrzuszania siê elementów. Przyczyn± obu zjawisk jest ró¿nica wilgotno¶ci miêdzy górn± i doln± p³aszczyzn± deszczu³ek - co zdarza siê czêsto, zw³aszcza w niekorzystnych warunkach, na przyk³ad przy za du¿ej wilgotno¶ci pod³o¿a. Parkiet nara¿ony bardziej na odkszta³cenia ze wzglêdu na kszta³t klepek lub niekorzystny uk³ad s³ojów lepiej zabezpieczaæ olejem lub woskiem ni¿ lakierem. W normalnych warunkach lakier nie ma negatywnego wp³ywu na parkiet, ale zawsze utrudnia swobodny przep³yw powietrza i wilgoci. W pod³ogach olejowanych powietrze kr±¿y wraz z zawartymi w nim cz±steczkami wilgoci. Taka pod³oga "oddycha", dziêki czemu odkszta³ca siê bardziej równomiernie.
:: Wosk, lakier czy olej?
Du¿y wp³yw na wygl±d pod³ogi ma sposób wykoñczenia powierzchni. Je¶li kupujemy parkiet gotowy lub panele, od razu widaæ, jak bêd± wygl±da³y po u³o¿eniu. Je¶li zdecydowali¶my siê na tradycyjny parkiet, trzeba przewidzieæ, jak wykoñczenie powierzchni wp³ynie na barwê drewna. W zale¿no¶ci od rodzaju u¿ytego lakieru lub oleju mo¿emy uzyskaæ wiele odcieni tej samej posadzki. Aby unikn±æ niemi³ych niespodzianek, dobrze jest od razu obejrzeæ u sprzedawcy, jak wybrany przez nas rodzaj drewna bêdzie wygl±da³ po wykoñczeniu.
Pamiêtajmy o tym, ¿e:
- lakier matowy uwypukla charakter drewna, podkre¶la us³ojenie i sprawia, ¿e zachowuje ono naturalny wygl±d; tak polakierowana posadzka jest odporna na zabrudzenia i ³atwo j± utrzymaæ w czysto¶ci,
- lakier o wysokim po³ysku dodaje pomieszczeniu szyku i elegancji, przewa¿nie lekko przyciemnia barwê drewna, ale równocze¶nie odbija du¿o ¶wiat³a; pod takim lakierem posadzka jest bardzo odporna na zabrudzenia, a sam lakier najmniej siê ¶ciera,
- olej, a w³a¶ciwie mieszanina oleju i ¿ywic, uwypukla naturalne w³a¶ciwo¶ci drewna: barwê, uk³ad s³ojów; pod³oga jest aksamitna, przyjemna w dotyku i ³atwo j± utrzymaæ w czysto¶ci; aby zachowa³a odporno¶æ, wymaga jednak fachowej konserwacji kilka razy w roku.
Uwaga! ¦wie¿o polakierowanego lub zabezpieczonego olejem parkietu nie wolno zakrywaæ foli±. Je¶li trzeba go ochroniæ przed malowaniem ¶cian, zaleca siê stosowanie tektury lub grubego papieru. Parkiet powinien wtedy oddychaæ (w przeciwnym razie tu¿ pod powierzchni± folii kumuluje siê znaczna ilo¶æ wilgoci, pochodz±ca z samego lakieru, który na ca³kowite utwardzenie potrzebuje czêsto 7-14 dni).
Tradycyjne woskowanie jest dzisiaj ma³o popularne z powodu pracoch³onno¶ci i trudno¶ci w utrzymaniu takiej pod³ogi (woskowanie trzeba czêsto powtarzaæ).
:: Mycie szkodzi

Najbardziej szkodliwe dla parkietów s± ziarenka piasku. Przed wej¶ciem do domów i mieszkañ nale¿y umie¶ciæ wycieraczki. Nogi mebli trzeba wyposa¿yæ w podk³adki filcowe, aby nie rysowa³y powierzchni.
Do pielêgnacji parkietu nie wolno u¿ywaæ ¶ciernych i ¿r±cych ¶rodków czyszcz±cych, nie nale¿y tak¿e przesadzaæ z myciem - lakier czy warstwa oleju nie s± wodoodporne. Pod³ogê wystarczy odkurzaæ i od czasu do czasu przecieraæ wilgotn± ¶cierk±, a ¶rodki pielêgnacyjne stosowaæ z umiarem, poniewa¿ grubsza ich warstwa mo¿e nadaæ posadzce niepo¿±dan± ¶lisko¶æ.
Jak ka¿dy materia³ higroskopijny, drewno dopasowuje siê do warunków otoczenia - przyjmuje wilgoæ z powietrza i oddaje j±, gdy w pomieszczeniu jest sucho. Szczególnie kurczy siê zim±, w okresie grzewczym, co prowadzi do powstania szczelin. Aby ten efekt zminimalizowaæ, trzeba zachowaæ w³a¶ciwe warunki, korzystne równie¿ dla mieszkañców: temperaturê 20°C i wilgotno¶æ 50-60 proc.
Pod³oga drewniana nie jest martwym elementem wystroju wnêtrza. ¯yje cyklem zmian pór roku, jest wra¿liwa na s³oñce, wilgoæ, nie lubi zapiaszczonych butów z grubymi protektorami i przesuwania ciê¿kich mebli. Aby s³u¿y³a jak najd³u¿ej, trzeba j± pielêgnowaæ i konserwowaæ. Wtedy bêdzie piêkna przez d³ugie lata.
:: Twardo¶æ ró¿nych gatunków drewna:
Drewno od najbardziej miêkkiego do najtwardszego:
sosna, ¶wierk, olcha, brzoza, klon europejski, orzech amerykañski, teak, iroko, wi¶nia, jesion, d±b, d±b czerwony, buk, merbau, eukaliptus, jarrah, mutenye, klon twardy, grab, doussie, kempas, jatoba, sucupira.
Podatno¶æ drewna na kurczliwo¶æ:
Zmiany wymiarów - od najwiêkszych do najmniejszych:
grab, kempas, buk, klon twardy, jesion, sucupira, ¶wierk, sosna, olcha, brzoza, wi¶nia, d±b, akacja, iroko, jatoba, ipe, czere¶nia, orzech, doussie, teak, merbau.