
Pod³ogi masywne - to nic innego jak pod³ogi wystrugane z litych desek. Sposób uk³adania na legarach lub tzw. ¶lepej posadzce wymóg³ technologiczn± grubo¶æ 22 i wiêcej mm. Taki parkiet przybijany by³ gwo¼dziami do legarów. Dla jednych romantyczne wspomnienia dla innych przekleñstwo skrzypi±cych desek, ten sposób uk³adania stosowany jest dzisiaj przede wszystkim przy pod³ogach w halach sportowych, u prywatnych inwestorów rzadko, dzisiaj nasta³a era klejenia parkietów do posadzki. A co za tym idzie przeró¿ne grubo¶ci 22, 19,17,16,15,14,11,10,8. Do pod³o¿a mo¿emy przykleiæ praktycznie wszystko, musimy pamiêtaæ o tym, aby przy przej¶ciach i ³±czeniach z kamieniem lub p³ytkami nie wyst±pi³y zbyt du¿e ró¿nice wysoko¶ci, bo s± one uci±¿liwe i niepraktyczne.
Grubo¶æ parkietu ma wp³yw na tzw. warstw± u¿ytkow±, czyli po prostu tê czê¶æ parkietu, któr± mo¿emy szlifowaæ i odnawiaæ. Przy parkiecie 22mm warstwa u¿ytkowa wynosi oko³o 11mm ale przy parkiecie 16 mm oko³o 7 mm. Przy odnawianiu parkietu zbierana warstwa to nieca³y mm czyli wychodzi na to, ¿e parkiet 22mm mo¿emy szlifowaæ przynajmniej 11 razy.
Odnawianie parkietu przeprowadzane jest ¶rednio raz na 10 lat , wiêc parkiet 22mm powinien nam s³u¿yæ ponad 100 lat! Powinien, ale jest pewne ALE - je¶li kto¶ raz zrobi odnawianie parkietu to prawdopobnie nie zdecyduje siê ju¿ na to nigdy wiêcej, prêdzej wymieni parkiet na nowy!
:: RODZAJE POD£ÓG
Parkiet tradycyjny
Sk³ada siê z drewnianych deszczu³ek, zwanych potocznie klepkami, które maj± pióra i wpusty s³u¿±ce do ich ³±czenia. Deszczu³ki maj± d³ugo¶æ od 250 mm do 500 mm, szeroko¶æ od 50 mm do 70 mm i grubo¶æ: 22, 19 i 16 mm; 450 x 70 x 16 oznacza element parkietu o d³ugo¶ci 45 cm, szeroko¶ci 7 cm i grubo¶ci 16 mm. Parkiet tradycyjny charakteryzuje siê dobr± izolacyjno¶ci± ciepln± i akustyczn± oraz uniwersalno¶ci± zastosowania. Mo¿na go uk³adaæ na ka¿dym pod³o¿u, komponuj±c z deszczu³ek ró¿ne wzory, a dziêki du¿ej grubo¶ci warstwy u¿ytkowej (9-11 mm do pióra/wpustu) tak¿e wielokrotnie odnawiaæ.
Parkiety tradycyjne wytwarzane s± w Polsce g³ównie z dêbu, buku, jesionu i jawora. Bardzo ciekawe pod wzglêdem barwy i us³ojenia (wzorzysto¶ci) s± gatunki mniej u nas popularne: d±b czerwony, wi±z, czere¶nia czy akacja. Coraz czê¶ciej spotyka siê tak¿e parkiety z drewna egzotycznego, takiego jak: mutenye, jatoba, doussie, badi, kempas, merbau, teak, ipe, curupayra czy sucupira. S± to parkiety bardzo twarde, o interesuj±cych barwach i uk³adzie s³ojów, ale najczê¶ciej o wiêkszych rozmiarach elementów: d³ugo¶ci od 40 do 200 cm, szeroko¶ci od 7 do 14 cm i grubo¶ci od 15 do 22 mm.
Na cenê parkietu wp³ywaj±: wielko¶æ elementów (wiêksze deszczu³ki s± zawsze dro¿sze), stopieñ przesortowania, czyli klasa wzorzysto¶ci (wy¿sza klasa - wy¿sza cena), oraz gatunek drewna.
Parkiet lamelowy
Z³o¿ony jest z elementów wykonanych z litego drewna, ale bez pióra i wpustu. Deszczu³ki najczê¶ciej maj± grubo¶æ 10 lub 14 mm i pozosta³e wymiary w mm: 300 x 60 x 10, 250 x 50 x 10 lub 420 x 70 x 14, 350 x 70 x 14, 280 x 70 x 14 oraz 400 x 50 x 14. Mocuje siê je do pod³o¿a na klej.
Mozaiki parkietowe
S± to elementy drewniane ³±czone w tafle przyklejone do p³yty lub siatki, z którymi mocuje siê je do pod³o¿a. £±czna grubo¶æ tafli wynosi najczê¶ciej 10 lub 14 mm. Najbardziej znane s± zwyk³e mozaiki, w których tafle maj± naprzemiennie u³o¿one niewielkie elementy z tego samego drewna, jednak na zamówienie wykonuje siê równie¿ ozdobne pod³ogi z tafli o skomplikowanych wzorach. Dziêki intarsjom, czyli wstawkom z ró¿nych gatunków drewna, mo¿na uzyskiwaæ dekoracyjne wielobarwne kompozycje. Takie mozaiki maj± bardzo ró¿ne wymiary, poniewa¿ wykonywane s± na specjalne zamówienie i zawsze wed³ug projektu.
Tradycyjne posadzki drewniane oprócz u³o¿enia wymagaj± obróbki i zabezpieczenia powierzchni - w ten sposób wykañcza siê nie tylko najlepiej u nas znany parkiet z deszczu³ek u³o¿onych w jode³kê oraz pod³ogi z desek, ale tak¿e parkiety lamelowe i mozaiki parkietowe.